All Products
-
Stainless Steel Strip
-
Stainless Steel Sheet
-
Stainless Steel Plate
-
Stainless Steel Pipe
-
Stainless Steel Bar
-
Galvanized Steel Coil
-
Steel Plate
-
Steel Round Bar
-
Nickel Alloy
-
Seamless Steel Pipe
-
Stainless Steel Beam
-
Copper Plate Sheet
-
Copper Round Bar
-
stainless steel round bar
-
stainless steel channel bar
-
stainless steel angle bar
-
stainless steel coil strip
-
stainless steel flat bar
-
stainless steel circle
-
Pipe Fitting
-
Water Ripple Stainless Steel Sheet
-
Nickel Alloy and Super Alloy
-
cold rolled steel coil
-
copper
-
Nickel Base Alloy Products
-
Others
-
Raian IonescuMaterial quality very good. we have cooperate more than 10 Years. They trade lots kinds of steel material. All material quality good. They duty for all material quality. We are planing continue cooperate with them in the future
ASTM UNS C10100 Oxygen Free Red Copper Seamless Tube for High Conductivity Applications
Product Details
| Model NO. | ASTM UNS C10100 | Shape | Round |
|---|---|---|---|
| Alloy | Alloy | Color | Red |
| Outer Diameter | 6-130mm | Wall Thickness | 0.2mm~120mm |
| Length | 3m,5.8m,6m,11.8m,12m | Hardness | 1/16 Hard,1/8 Hard,3/8 Hard,1/4 Hard,1/2 Hard,full Hard,soft |
| Surface | Mill,polished,bright,oiled,hair Line,brush,mirror,sand Blast | Material | T1,T2,C10100,C10200,C10300,C10400,C10500,C10700,C10800,C10910,C10920,TP1,TP2,C10930,C11000,C11300,C11400,C11500,C11600,C12000,C12200,C12300,TU1,TU2,C12500,C14200,C14420,C14500,C14510,C14520,C14530,C17200,C19200,C21000,C23000,C26000,C27000,C27400,C28000,C33 |
| Production Capacity | 500000kgs | Copper Purity | 99.99% |
| Oxygen Content | 5 Ppm | Transport Package | Wooden Box |
| Standard | ASTM,DIN,EN,ISO,JIS,GB | ||
| Highlight | ASTM UNS C10100 Copper Tube,Oxygen Free Copper Tubing,Red Copper Round Tube |
||
Product Description
Seamless Copper Tube ASTM UNS C10100
High-quality seamless copper tubing made from ASTM UNS C10100 oxygen-free red copper with 99.99% purity and only 5 ppm oxygen content.
Product Specifications
| Item | Copper Tube/Copper Pipe / Brass Tube / Brass Pipe |
|---|---|
| Standard | ASTM, DIN, EN, ISO, JIS, GB |
| Material | T1, T2, C10100, C10200, C10300, C10400, C10500, C10700, C10800, C10910, C10920, TP1, TP2, C10930, C11000, C11300, C11400, C11500, C11600, C12000, C12200, C12300, TU1, TU2, C12500, C14200, C14420, C14500, C14510, C14520, C14530, C17200, C19200, C21000, C23000, C26000, C27000, C27400, C28000, C33000, C33200, C37000, C44300, C44400, C44500, C60800, C63020, C65500, C68700, C70400, C70600, C70620, C71000, C71500, C71520, C71640, C72200, etc. |
| Shape | Round, square, rectangular, etc. |
| Specification |
Round: Wall thickness: 0.2mm~120mm Square: Wall thickness: 0.2mm~120mm Rectangular: Wall thickness: 0.2mm~910mm |
| Length | 3m, 5.8m, 6m, 11.8m, 12m, or as required |
| Hardness | 1/16 hard, 1/8 hard, 3/8 hard, 1/4 hard, 1/2 hard, full hard, soft, etc |
| Surface | Mill, polished, bright, oiled, hair line, brush, mirror, sand blast, or as required |
| Price Term | Ex-work, FOB, CFR, CIF, etc |
| Payment Term | T/T, L/C, Western Union, etc |
| Delivery Time | According to order's quantity |
| Package | Export standard package: bundled wooden box, suitable for all kinds of transport, or as required |
| Export To | Singapore, Indonesia, Ukraine, Korea, Thailand, Vietnam, Saudi Arabia, Brazil, Spain, Canada, USA, Egypt, India, Kuwait, Dubai, Oman, Peru, Mexico, Iraq, Russia, Malaysia, etc |
Applications
Copper pipe is the preferred choice for residential housing water pipes, heating, and cooling pipe installations. Copper products are widely used in aviation, aerospace, ships, military industry, metallurgy, electronics, electrical, mechanical, transportation, construction, and other fields of the national economy.
Copper Material Standards
| European Standard | DIN Standard (former) | ASTM | Typical Properties/Application | Manufacturing Standard |
|---|---|---|---|---|
| Cu-ETP | CW004A E-Cu 58 2.0065 |
C11000 | Standard alloy for electrical components, main application in switchgear construction | DIN EN 13599 DIN EN 1652 |
| Cu-HCP Cu-PHC | CW021A CW020A SE-Cu 2.0070 |
C10300 | Hydrogen-resistant, very high conductivity, easy to weld | DIN EN 13599 |
| Cu-OF | CW008A OF-Cu 2.0040 |
C10200 | Hydrogen-resistant, very high conductivity, very easy to weld | DIN EN 13599 |
| Cu-OFE | CW009A | C10100 | High purity, Cu 99.99% for vacuum switching systems, targets | DIN EN 13604 |
| Cu-DHP | CW024A SF-Cu 2.0090 |
C12200 | Very easy to weld, without particular conductivity requirements | DIN EN 1652 DIN EN 1653 AD-2000W6/2 |
| CuAg0,10P | CW016A CuAg0,1P 2.1191 |
C10700 | Mould plates, commutator rings, electrodes | DIN EN 13599 |
| CuCrZr | CW106 CuCrZr 2.1293 |
C18150 | Mould plates, welding equipment, furnace and mould engineering, heavy current engineering | DIN 17670 |
| CuNi2Si | CW111C CuNi2Si 2.0855 |
C18000 | Mould engineering, machine parts, die casting equipment | By arrangement |
Products can be supplied by arrangement in compliance with other international standards such as BS, JIS and GOST.
Product Showcase
Packaging and Transportation
Recommended Products

