-
Stainless Steel Strip
-
Stainless Steel Sheet
-
Stainless Steel Plate
-
Stainless Steel Pipe
-
Stainless Steel Bar
-
Galvanized Steel Coil
-
Steel Plate
-
Steel Round Bar
-
Nickel Alloy
-
Seamless Steel Pipe
-
Stainless Steel Beam
-
Copper Plate Sheet
-
Copper Round Bar
-
stainless steel round bar
-
stainless steel channel bar
-
stainless steel angle bar
-
stainless steel coil strip
-
stainless steel flat bar
-
stainless steel circle
-
Pipe Fitting
-
Water Ripple Stainless Steel Sheet
-
Nickel Alloy and Super Alloy
-
cold rolled steel coil
-
copper
-
Nickel Base Alloy Products
-
Others
-
Raian IonescuMaterial quality very good. we have cooperate more than 10 Years. They trade lots kinds of steel material. All material quality good. They duty for all material quality. We are planing continue cooperate with them in the future
CuZn15 Alloy Brass Bar and Rod with Diameter 4-200mm for Custom Cutting
| Diameter | 3 - 250mm | Length | Within 6m |
|---|---|---|---|
| Density | 8.5g/cm3 | Hardness | 1/16 Hard,1/8 Hard,3/8 Hard,1/4 Hard,1/2hard,full Hard,soft |
| Shape | Square, Rectangular, Round | Melting Point-liquidus | 1027°C |
| Melting Point-solidus | 988°C | Tensile Strength | 269-724 MPa |
| Yield Strength | 69-434 MPa | Elongation | 55% |
| Poisson's Ratio | 0.34 | Elastic Modulus | 117 GPa |
| Machinability Rating | 30 | Chemical Composition Cu | 85% |
| Chemical Composition Zn | 15% | ||
| Highlight | CuZn15 Alloy Brass Bar,Diameter 4-200mm Brass Rod,Custom Cutting Brass Shaft |
||
Diameter 4-200mm Custom Cutting | Red Brass Alloy Bars & Rods
- Brass Bar
- Brass Rod
- Brass Shaft
- Brass Stick
ASTM, AISI, EN, BS, JIS, GB/T, BSI, AS/NZS, ISO, or as required
H96, H90, H85, H80, H70, H68, H65, H63, H62, H60, C21000, C22000, C23000, C24000, C26000, C26800, C27000, C27200, C28000, C35000, or as required
Mill, polished, bright, oiled, or as required
| Density | 8.5 g/cm³ |
| Diameter Range | 1-200mm |
| Available Hardness | 1/16 hard, 1/8 hard, 3/8 hard, 1/4 hard, 1/2 hard, full hard, soft |
| Shapes | Square, Rectangular, Round |
| Length | 500-6000mm, or as required |
Brass refers to a wide range of copper-zinc alloys known for excellent machinability, strength, hardness, wear-resistance, ductility, corrosion-resistance, antimicrobial properties, and electrical/thermal conductivity. UNS C23000 brass alloys are red in color and stronger than C22000 alloys, making them ideal for architectural and design applications where both appearance and performance are important.
| Element | Content (%) |
|---|---|
| Copper (Cu) | 85 |
| Zinc (Zn) | 15 |
| Properties | Metric | Imperial |
|---|---|---|
| Melting point (liquidus) | 1027°C | 1880°F |
| Melting point (solidus) | 988°C | 1810°F |
| Density @20°C/68°F | 8.75 g/cm³ | 0.316 lb/in³ |
| Properties | Metric | Imperial |
|---|---|---|
| Tensile strength | 269-724 MPa | 39-105 ksi |
| Yield strength | 69-434 MPa | 10-70 ksi |
| Elongation | 55% | 55% |
| Poisson's ratio | 0.34 | 0.34 |
| Elastic modulus | 117 GPa | 16969 ksi |
ASME B16.22, ASTM B134, ASTM B687, ASTM B111, ASME B16.29, ASTM B135, ASTM B698, ASME SB543, ASME SB111, ASTM B359, MIL T-20168, ASTM B587, ASME SB359, ASTM B36, QQ W321, ASTM B543, ASME SB395, ASTM B395, SAE J461, ASME SB43, ASTM B43, SAE J463
426-732°C (800-1350°F)
Excellent cold working capacity
Brazing, gas shielded arc welding, soldering, butt welding, and spot welding. Coated metal arc welding and seam welding are not recommended.
788-899°C (1450-1650°F)
Machinability rating of 30
Good hot forming capacity
- Jewelry components
- Cold-formed hardware
- Electrical components
- Fittings and fasteners
- Decorative chains
- Dezincification-resistant applications

