All Products
-
Stainless Steel Strip
-
Stainless Steel Sheet
-
Stainless Steel Plate
-
Stainless Steel Pipe
-
Stainless Steel Bar
-
Galvanized Steel Coil
-
Steel Plate
-
Steel Round Bar
-
Nickel Alloy
-
Seamless Steel Pipe
-
Stainless Steel Beam
-
Copper Plate Sheet
-
Copper Round Bar
-
stainless steel round bar
-
stainless steel channel bar
-
stainless steel angle bar
-
stainless steel coil strip
-
stainless steel flat bar
-
stainless steel circle
-
Pipe Fitting
-
Water Ripple Stainless Steel Sheet
-
Nickel Alloy and Super Alloy
-
cold rolled steel coil
-
copper
-
Nickel Base Alloy Products
-
Others
-
Raian IonescuMaterial quality very good. we have cooperate more than 10 Years. They trade lots kinds of steel material. All material quality good. They duty for all material quality. We are planing continue cooperate with them in the future
ASTM Standard CuZn39Pb2 Alloy Forging Brass Bar with 4-250mm Diameter Brass Rod
Product Details
| Diameter | 4 - 250mm | Length | 6m Or Any Length As Request |
|---|---|---|---|
| Density | 8.5g/cm3 | Hardness | 1/16 Hard,1/8 Hard,3/8 Hard,1/4 Hard,1/2hard,full Hard,soft,etc. |
| Shape | Square,Rectangular,Round | Material | H96,H90,H85,H80,H70,H68,H65,H63,H62,H60,C21000,C22000,C23000,C24000,C26000,C26800,C27000,C27200,C28000,C35000,etc. |
| Surface-mount | Mill,polished,bright,oiled,or As Required | Container Size 20Gp | 2.352(width) *2.385 ( Height ) * 5.90 ( Inside Length ) Meter |
| Container Size 40Gp | 2.352(width) *2.385 ( Height ) * 11.8 ( Inside Length ) Meter | Container Size 40HQ | 2.352(width) *2.69 ( Width ) * 5.90 ( Inside Length ) Meter |
| Alloy Type | Cu-Zn-Pb | Standard | ASTM B111, GB/T8890, BS2871, JIS H3300, DIN 1785 |
| Chemical Composition | Copper, Zinc, Lead | Diameters Range | 1-200mm |
| Length Range | 500-6000mm | ||
| Highlight | ASTM Standard Brass Bar,4-250mm Diameter Brass Rod,Forging Brass CuZn39Pb2 Alloy |
||
Product Description
CuZn39Pb2 / C37700 / CW612N Cu-Zn-Pb Alloy Forging Brass Bar
ASTM EN GB Standard Brass Bar, Rod, Shaft, and Stick
Product Specifications
| Product Types | Brass Bar, Brass Rod, Brass Shaft, Brass Stick |
| Standards | ASTM, AISI, EN, BS, JIS, GB/T, BSI, AS/NZS, ISO, etc. |
| Material Grades | H96, H90, H85, H80, H70, H68, H65, H63, H62, H60, C21000, C22000, C23000, C24000, C26000, C26800, C27000, C27200, C28000, C35000, etc. |
| Surface Finish | Mill, polished, bright, oiled, or as required |
| Density | 8.5 g/cm³ |
| Diameters | 1-200 mm |
| Hardness | 1/16 hard, 1/8 hard, 3/8 hard, 1/4 hard, 1/2 hard, full hard, soft, etc. |
| Shapes | Square, Rectangular, Round |
| Length | 500-6000 mm, or as required |
Packaging & Shipping
Standard sea-worthy package, fixed by belt then loaded into fumigated wooden box.
Container Specifications
| Container Type | Dimensions (Width × Height × Length) |
|---|---|
| 20GP | 2.352m × 2.385m × 5.90m |
| 40GP | 2.352m × 2.385m × 11.8m |
| 40HQ | 2.352m × 2.69m × 5.90m |
Ports of shipment: Tianjin Xingang port, Qingdao port, Shanghai port, Ningbo port, Guangzhou port, etc.
Material Description
Brass is the term used for alloys of copper and zinc in a solid solution. Brass has a yellow color, somewhat similar to gold and is resistant to tarnishing.
C37700 Forging Brass ASTM B124
The exceptional hot working characteristics of C37700 makes it the classic alloy for forgings. With outstanding flow characteristics, this alloy can be forged and machined into sophisticated and most complex components. C37700 can also easily be electroplated with various finishes.
Typical Applications
- Builders Hardware: Door Handles, Decorative Knobs, Furniture Hardware
- Building: Valve Bodies for Refrigeration, Chemical
- Consumer: Golf Putters, Valve Bodies for Scuba & Propane Spray Tanks, Valve Bodies for Agricultural Spray Tanks
- Electrical: Covers, Fuse Bodies
- Industrial: Valve Components, Forgings and Pressings of All Kinds
Standard Specifications
| Country | Standard | Name |
|---|---|---|
| ASTM | ASTM B111 | Copper and Copper-Alloy Seamless Condenser Tubes and Ferrule Stock |
| GB/T | GB/T8890 | Seamless Copper Alloy Heat Exchanger Tubes |
| BS | BS2871 | Copper and Copper Alloys Tubes |
| JIS | JIS H3300 | Copper and Copper Alloy-Seamless Pipes and Tubes |
| DIN | DIN1785 | Wrought Copper and Copper Alloy Tubes for Condensers and Heat Exchangers |
Product Images
Recommended Products

