All Products
-
Stainless Steel Strip
-
Stainless Steel Sheet
-
Stainless Steel Plate
-
Stainless Steel Pipe
-
Stainless Steel Bar
-
Galvanized Steel Coil
-
Steel Plate
-
Steel Round Bar
-
Nickel Alloy
-
Seamless Steel Pipe
-
Stainless Steel Beam
-
Copper Plate Sheet
-
Copper Round Bar
-
stainless steel round bar
-
stainless steel channel bar
-
stainless steel angle bar
-
stainless steel coil strip
-
stainless steel flat bar
-
stainless steel circle
-
Pipe Fitting
-
Water Ripple Stainless Steel Sheet
-
Nickel Alloy and Super Alloy
-
cold rolled steel coil
-
copper
-
Nickel Base Alloy Products
-
Others
-
Raian IonescuMaterial quality very good. we have cooperate more than 10 Years. They trade lots kinds of steel material. All material quality good. They duty for all material quality. We are planing continue cooperate with them in the future
ASTM A240 UNS N08926 Nickel Base Alloy Plate with High Corrosion Resistance and Thickness 1.0 - 16.0mm Alloy 926 Plate
Product Details
| Model NO. | N08926 | Shape | Square |
|---|---|---|---|
| Technique | Cold Rolled | Surface Treatment | Pickling |
| Thickness Range | 1.0 - 16.0mm | Length Options | 2000mm, 2438mm, 3000mm, 5800mm, 6000mm, 12000mm |
| Width Options | 40mm-600mm, 1000mm, 1219mm, 1500mm, 1800mm, 2000mm, 2500mm, 3000mm, 3500mm | Surface Finish | BA, 2B, NO.1, NO.4, 4K, HL, 8K |
| Chromium Content | 19.00-21.00% | Nickel Content | 24.00-26.00% |
| Molybdenum Content | 6-7% | Carbon Content | ≤0.02% |
| Silicon Content | ≤0.50% | Manganese Content | ≤1.00% |
| Temperature Range | -196°C To 400°C | ||
| Highlight | ASTM A240 UNS N08926 Nickel Base Alloy Plate,High Corrosion Resistant Alloy 926 Plate,Thickness 1.0 - 16.0mm Incoloy 926 Plate |
||
Product Description
ASTM A240 UNS N08926 Nickel Base Alloy Plate
Incoloy 926 (N08926) nickel alloy is a high corrosion resistant super austenitic stainless steel containing high chromium and molybdenum content. It maintains excellent corrosion resistance in harsh environments including high temperatures, seawater, and flue gas desulfurization equipment, with performance comparable to Hastelloy and titanium in certain applications.
Product Specifications
| Thickness | 1.0 - 16.0mm |
| Length | 2000mm, 2438mm, 3000mm, 5800mm, 6000mm, 12000mm, etc |
| Width | 40mm-600mm, 1000mm, 1219mm, 1500mm, 1800mm, 2000mm, 2500mm, 3000mm, 3500mm, etc |
| Standard | ASTM, AISI, JIS, GB, DIN, EN |
| Surface | BA, 2B, NO.1, NO.4, 4K, HL, 8K |
| Technique | Cold Rolled, Hot Rolled |
| Edge | Mill Edge, Slit Edge |
| Certification | ISO, SGS, BV |
Chemical Composition
| Element | Content (%) |
|---|---|
| C | ≤0.02 |
| Si | ≤0.50 |
| Mn | ≤1.00 |
| P | ≤0.030 |
| S | ≤0.010 |
| Cr | 19.00-21.00 |
| Ni | 24.00-26.00 |
| Mo | 6-7 |
Key Features
- High resistance to pitting and crevice corrosion in halide media and acidic environments containing H2S
- Effective resistance to chloride ion stress corrosion cracking (SCC)
- Resistant to various corrosions in both oxidizing and reducing environments
- Enhanced mechanical performance compared to Cronifer 1925 LC-Alloy 904L
- Improved metallurgical stability compared with Ni18 alloys
- Certified for pressure vessel manufacturing (VdTUV-196°C to 400°C and ASME certification)
Applications
- Reverse osmosis seawater desalination devices and seawater heat exchangers
- Pulp and paper industry bleaching equipment
- Chemical processing equipment including reactors, piping, and containers
- Marine engineering systems and firefighting systems
- Flue gas desulfurization system components
- Power plant cooling water pipe systems
- Phosphoric acid production equipment
- Corrosive chemical transportation storage tanks
- Halogen acid catalyzed organic production equipment
Product Gallery
Recommended Products

