-
Stainless Steel Strip
-
Stainless Steel Sheet
-
Stainless Steel Plate
-
Stainless Steel Pipe
-
Stainless Steel Bar
-
Galvanized Steel Coil
-
Steel Plate
-
Steel Round Bar
-
Nickel Alloy
-
Seamless Steel Pipe
-
Stainless Steel Beam
-
Copper Plate Sheet
-
Copper Round Bar
-
stainless steel round bar
-
stainless steel channel bar
-
stainless steel angle bar
-
stainless steel coil strip
-
stainless steel flat bar
-
stainless steel circle
-
Pipe Fitting
-
Water Ripple Stainless Steel Sheet
-
Nickel Alloy and Super Alloy
-
cold rolled steel coil
-
copper
-
Nickel Base Alloy Products
-
Others
-
Raian IonescuMaterial quality very good. we have cooperate more than 10 Years. They trade lots kinds of steel material. All material quality good. They duty for all material quality. We are planing continue cooperate with them in the future
Corrosion Resistant Bright Annealed Cold Rolled Hastelloy C276 Plate and Sheet
| Model NO. | C276 | Shape | Flat |
|---|---|---|---|
| Technique | Cold Rolled | Surface Treatment | Bright |
| Specification | 1220*2440, 1500*3000, 1500*6000, 2000*6000mm | Thickness | 0.1mm To 100 Mm |
| Width | 10-2500mm | Hardness | Soft, Hard, Half Hard, Quarter Hard, Spring Hard |
| Temper | Annealed | Condition | Polished On Both Sides |
| Finish | Hot Rolled Plate (HR), Cold Rolled Sheet (CR), 2B, 2D, BA NO(8), SATIN | Length | 2m, 2.44m, 3m, Or As Required |
| Surface Finish | No.1, 2B, BA, No.3 | Cold Rolled Thickness | 0.5-6.4 Mm |
| Hot Rolled Thickness | 3.0-10.0 Mm | ||
| Highlight | Corrosion Resistant Hastelloy C276 Plate,Bright Annealed Hastelloy C276 Sheet,Cold Rolled Hastelloy C276 Strip |
||
Considered one of the most versatile corrosion resistant alloys available, Hastelloy C-276 exhibits excellent resistance in a wide variety of chemical process environments including those with ferric and cupric chlorides, hot contaminated organic and inorganic media, chlorine, formic and acetic acids, acetic anhydride, seawater, brine and hypochlorite and chlorine dioxide solutions. In addition, alloy C-276 resists formation of grain boundary precipitates in the weld heat affected zone making it useful for most chemical processes in the as-welded condition. This alloy has excellent resistance to pitting and stress corrosion cracking.
- Sheet
- Plate
- Bar
- Pipe & Tube (welded & seamless)
- Wire
| Hastelloy C276 Sheet ASTM Specification | ASTM B 575; ASTM B 906; ASME SB 575; ASME SB 906, ISO 6208, DIN 17750, VdTÜV 400/12.98 |
|---|---|
| Alloy C276 Plate Specification | MSRR, AMS, BS, ASTM B575 / ASME SB575 |
| Length & Sizes | 1000 mm x 2000 mm, 1000 mm x 2000 mm, 1220 mm x 2440 mm, 1500 mm x 3000 mm, 2000 mm x 2000 mm, 2000 mm x 4000 mm, 1220 mm x 2440 mm, 1500 mm x 3000 mm, 2m, 2.44m, 3m, 36" X 120" or 48" X 144", Cut to size available |
| Thickness | 0.1mm to 100 mm |
| Width | 10-2500mm |
| Hardness | Soft, Hard, Half Hard, Quarter Hard, Spring Hard etc. |
| Temper | Annealed |
| Condition | Polished on both sides |
| Finish | Hot rolled plate (HR), Cold rolled sheet (CR), 2B, 2D, BA NO(8), SATIN (Met with Plastic Coated) |
Alloy C276 Plate, Sheet, Coils, Foils, Rolls, Plain Sheet, Shim Sheet, Strip, Flats, Clad Plate, Rolling Sheet, Flat Sheet, Rolling Plate, Flat Shim, Blank (Circle), hot rolled, cold rolled, annealed, soft annealed, descaled, sheared, tread plate, Checker Plate
- Huge Stock, Timely delivery
- Raw Materials Certificate
- EN 10204/3.1B
- 100% Radiography Test Report
- High special strength, high melt point
- Third Party Inspection Report, etc
- Excellent corrosive resistance, good thermal resistance
- Customer support after-sales service
- Strict Control from Raw Material to Finished Hastelloy C276 plate
To provide a full profiling service we use numerous profiling methods including:
- Plasma Plate Cutting
- Laser Plate Cutting
- Oxy-propane Flame Cutting
- Hastelloy C276 Sheet: material under 3/16" [5.00 mm] in thickness and 24" [600 mm] and over in width
- Hastelloy C276 Plate: material 3/16" [5.00 mm] and over in thickness and over 10" [250 mm] in width
- Hastelloy C276 Strip: cold-rolled material under 3/16" [5.00 mm] in thickness and under 24" [600 mm] in width
- Hastelloy C276 Clad plate: composite steel plate made by bonding Hastelloy C276 plate
- Free Quote, Inquiry answered within 24 hours
| Width | 914~2030 mm |
|---|---|
| Thickness (Cold rolled Sheet) | 0.1~6.0 mm |
| Thickness (Hot rolled Sheet) | 3MM~100 mm |
| Length | 300~6000 mm |
| Surface Finish | No.1, 2B, BA, No.3 |
- Stack liners
- Ducts
- Dampers
- Scrubbers
- Heat exchangers
- Reaction vessels
- Evaporators
| Product Type | Hastelloy C276 ASTM B575 Sheet, Hastelloy C276 ASTM B575 Plate |
|---|---|
| Specification | ASTM B575 / ASME SB575 |
| Tolerances | EN 10258/ DIN 59381, EN 10151 2.4819 Hastelloy C-276 Strips, EN 10088 Hastelloy C276 SB575 strips |
| Dimensions | Cold rolled Alloy C276 Plates 0.5-6.4 mm, Hot rolled Alloy C276 Plates 3.0-10.0 mm |
| HS Code | 75062000 |

