All Products
-
Stainless Steel Strip
-
Stainless Steel Sheet
-
Stainless Steel Plate
-
Stainless Steel Pipe
-
Stainless Steel Bar
-
Galvanized Steel Coil
-
Steel Plate
-
Steel Round Bar
-
Nickel Alloy
-
Seamless Steel Pipe
-
Stainless Steel Beam
-
Copper Plate Sheet
-
Copper Round Bar
-
stainless steel round bar
-
stainless steel channel bar
-
stainless steel angle bar
-
stainless steel coil strip
-
stainless steel flat bar
-
stainless steel circle
-
Pipe Fitting
-
Water Ripple Stainless Steel Sheet
-
Nickel Alloy and Super Alloy
-
cold rolled steel coil
-
copper
-
Nickel Base Alloy Products
-
Others
-
Raian IonescuMaterial quality very good. we have cooperate more than 10 Years. They trade lots kinds of steel material. All material quality good. They duty for all material quality. We are planing continue cooperate with them in the future
AISI 5140 Alloy Steel Plate with 3.0 - 80.0mm Thickness for Custom Laser Cutting
Product Details
| Thickness Range | 3.0 - 80.0mm | Width Range | 1000 - 2500mm |
|---|---|---|---|
| Length Range | Within 12m | Technique | Hot Rolled |
| Production Capacity | 500000kgs | Cutting Thickness | 3.0 - 150.0mm |
| Cutting Length | Within 12000mm | Platform Size | 2500*12000mm |
| Cutting Tolerance | Within 2mm | Laser Cutting Range | Within 30mm |
| Waterjet Cutting Range | Within 100mm | Plasma Cutting Range | Within 150mm |
| Sawing Range | Above 50mm | Bending Thickness | Within 20mm |
| MOQ | 1 Ton | ||
| Highlight | AISI 5140 Steel Plate,3.0 - 80.0mm Thickness Steel Plate,Custom Laser Cutting Steel Plate |
||
Product Description
AISI 5140 Alloy Structure Steel Plate
Custom laser cutting steel plate available in thickness range of 3.0 - 80.0mm
Product Specifications
| Products Name | Steel Plate |
| Type | Carbon Steel Plate, Alloy Steel Plate, Special Steel Plate |
| Thickness Range | 3.0 - 150mm |
| Width Range | 1000 - 2500mm as request |
| Length Range | Within 12m |
| Brand | BAOSTEEL, XINGCHENG, HBIS, BENSTEEL, TANGSHAN, HANSTEEL |
| Company Type | Factory and storage |
| MOQ | 1 Ton |
Available Steel Grades
| Structural Steel | A283, A36, ABS Grade A, Grade B, Grade ADH36, Grade DH36, Grade EH36, A514 T-1, A572 GR 50 |
| HSLA Structural Steel | A588, A656 GR80, A690 |
| Pressure Vessel Steel | A285 GR C, A515 GR 70, A516 GR 70, SA537 |
| Abrasion Resistant Steel | AR360, AR400, AR450, AR500 |
| Alloy Steel | 5130, 5140, 5150, 4130, 4140 |
About Our Company
Our company is located in the Taihu Lake area in Wuxi and has become one of the largest steel cutting supermarkets in East China. We specialize in processing various thick plate cutting applications including squares, flanges, plates, bearings, gear boxes, reduction boxes, and other mechanical parts and steel structure components, with monthly transaction volumes reaching 20,000 tons.
We primarily engage in thick plate, round steel, and steel pipe CNC cutting processing business. Our main products include alloy plates (40Cr/35CrMo/42CrMo/65Mn), container boards, boiler plates (Q245R/Q345R), structural plates (Q235A/B), low alloy steels (Q345B/Q345C/Q345D/Q345E/Q690D), carbon plates (45#), and wear-resistant plates (NM360/NM400/NM450/NM500) in thickness ranges from 1mm-400mm.
With continuous expansion and customer resource accumulation, we have added 6 large CNC flame and plasma cutting equipment along with multiple small CNC units to fully meet customer requirements for quantity and quality. To ensure material quality, we provide full video documentation of the cutting process upon customer request.
Our Services
We provide various services for our products including cutting, bending, and other custom processing.
Cutting Service Specifications
| Service Name | Cutting (Laser Cutting, Waterjet Cutting) |
| Thickness | 3.0 - 150.0mm |
| Length | Within 12000mm |
| Platform Size | 2500*12000mm |
| Tolerance | Within 2mm |
Equipment Inventory
| Laser Cutting | 2 Sets - Cutting range: within 30mm |
| Waterjet Cutting | 1 Set - Cutting range within 100mm |
| Plasma Cutting | 3 Sets - Cutting range: within 150mm |
| Sawing Machine | 1 Set - Cutting range: above 50mm |
| Bending | 1 Set - Thickness range within 20mm |
Applications for Steel Sheet & Steel Plate
Durable, adaptable, and easy to work with, steel sheet and plate can be used to create a huge variety of products and structures. Common applications include:
- Building & construction
- Automotive & transportation
- Shipping containers
- Roofing
- Appliances
- Heavy equipment
Product Gallery
PLEASE CONTACT US IF YOU ARE INTERESTED IN OUR PRODUCTS
Recommended Products

